Základní Podrobný

Benecko : (z mých pamětí) / Josef Panýr

Od: Panýr, Josef [autor]Jazyk: čeština Popis: 19 stranPředmětová hesla: Šír, Josef, 1859-1920 | Hanč, Bohumil, 1886-1913 | Národní jednota severočeská | Klub českých turistů | každodenní život | národnostní vztahy | školství, pedagogika, učitelé, péče o mládež | lyžování | tradiční řemesla | 1895-1903Místopisné zařazení: Benecko (okres Semily) | Jilemnice (okres Semily) | Horní Branná (okres Semily) | Poniklá (okres Semily) | Studenec (okres Semily) | Vrchlabí (okres Trutnov)Forma: Články | vzpomínky Online zdroje: Plný text V: Horské prameny : Časopis pro kulturní, sociální a hospodářský život Krkonoš. Ročník 2, 1945-1946 s. 99-101, 141-156.Článek Josefa Panýra, ve kterém se ve vzpomínkách vrací ke svému učitelskému působení na Benecku. Dle jeho vzpomínek se mu na Benecko vůbec nechtělo, jelikož z vyprávění mu to přišlo jako "konec světa". Když tam ovšem mezi lety 1895-1903 působil, změnil názor a rád na něj vzpomíná. Obyvatelstvo se tu živilo převážně tkalcovstvím, dokonce roku 1902 zde bylo ještě 140 stavů. Dále tu byli 3 obuvníci, 1 krejčí a 5 dřevařských rodin. Také zde byl sál a čtyři hostince a roku 1902 zde vznikl i hotel. Ve škole zde Panýr učil jeden rok první a zbylých sedm let druhou třídu, přičemž mu pod rukama prošel i Bohumil Hanč. Pořádaly se zde i sbírky na vánoční dárky žákům, které zajišťovala Národní jednota severočeská a Klub českých turistů. Dále vzpomíná na vztahy Čechů a Němců, kdy se Češi všemožně snažili, aby Němcům nepřipadla na Benecku skoro žádná půda. Popisuje také problémy s poštou, jelikož na Benecku chodil posel pouze ob den a to pouze v případě, že bylo příznivé počasí. Po stížnosti do Vídně sem bylo nainstalováno několik poštovních schránek. Panýr se také dostal do šetření v Jilemnici, když si na něj němečtí sousedé stěžovali, že na seznamu pro placení školného u nich udělal poznámku "přelejvárna". Viny byl zproštěn. Také popisuje lyžovaní na Benecku, kdy už v zimě 1895-1896 měl vlastní lyže. Benecko bylo velmi oblíbeným turistickým cílem, ovšem okupace tento proces zastavila. Dále se Panýr v článku věnuje řemeslům, která se na Benecku v minulosti vyskytovala: pálení vápna a dřevěného uhlí, popelářství, smolařství a také jisté biřičkářství. to prý přicházela jistá babka biřička, která chytala zlé duchy a v pytli je nosila pryč.
Typ jednotky: Články
Star ratings
    Průměrné hodnocení: 0.0 (0 hlasů)
Jednotky: Krkonošské muzeum. ; Knihovna (Vrchlabí, Česko) ; P C 126/2

Článek Josefa Panýra, ve kterém se ve vzpomínkách vrací ke svému učitelskému působení na Benecku. Dle jeho vzpomínek se mu na Benecko vůbec nechtělo, jelikož z vyprávění mu to přišlo jako "konec světa". Když tam ovšem mezi lety 1895-1903 působil, změnil názor a rád na něj vzpomíná. Obyvatelstvo se tu živilo převážně tkalcovstvím, dokonce roku 1902 zde bylo ještě 140 stavů. Dále tu byli 3 obuvníci, 1 krejčí a 5 dřevařských rodin. Také zde byl sál a čtyři hostince a roku 1902 zde vznikl i hotel. Ve škole zde Panýr učil jeden rok první a zbylých sedm let druhou třídu, přičemž mu pod rukama prošel i Bohumil Hanč. Pořádaly se zde i sbírky na vánoční dárky žákům, které zajišťovala Národní jednota severočeská a Klub českých turistů. Dále vzpomíná na vztahy Čechů a Němců, kdy se Češi všemožně snažili, aby Němcům nepřipadla na Benecku skoro žádná půda. Popisuje také problémy s poštou, jelikož na Benecku chodil posel pouze ob den a to pouze v případě, že bylo příznivé počasí. Po stížnosti do Vídně sem bylo nainstalováno několik poštovních schránek. Panýr se také dostal do šetření v Jilemnici, když si na něj němečtí sousedé stěžovali, že na seznamu pro placení školného u nich udělal poznámku "přelejvárna". Viny byl zproštěn. Také popisuje lyžovaní na Benecku, kdy už v zimě 1895-1896 měl vlastní lyže. Benecko bylo velmi oblíbeným turistickým cílem, ovšem okupace tento proces zastavila. Dále se Panýr v článku věnuje řemeslům, která se na Benecku v minulosti vyskytovala: pálení vápna a dřevěného uhlí, popelářství, smolařství a také jisté biřičkářství. to prý přicházela jistá babka biřička, která chytala zlé duchy a v pytli je nosila pryč.

Zatím nikdo nekomentoval.

pro zveřejnění komentáře.

Vznik databáze byl financován Ministerstvem kultury ČR z Programu na podporu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity (NAKI II).
© 2020-2023 Historický ústav AV ČR
admin@pramenykrkonos.cz




Používáme knihovní systém Koha