Základní Podrobný

Československu věrni zůstali : životopisné rozhovory s německými antifašisty / Barbora Čermáková a David Weber (edd.)

Přispěvatel(é): Čermáková, Barbora, 1975- [editor] | Weber, David [editor]Jazyk: čeština Original language: Angličtina, Němčina Vydavatel: Praha : Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, 2008Popis: 267 stran : il., portréty, faksim. ; 21 cmISBN: 9788072851034Další název: Věrni zůstaliPředmětová hesla: Baier, Werner | Němci -- Československo -- 1918-1945 | antifašismus | protifašistický odboj -- Československo | 1933-1945Místopisné zařazení: Sudety (oblast) | Žacléř (okres Trutnov)Forma: rozhovory | medailony | vzpomínky rodáků Online zdroje: Informace o umístění Kniha obsahuje také rozhovor s Wernerem Baierem, přesvědčeným komunistou ze Žacléře. Baier po záboru pohraničí odešel do českého vnitrozemí, ze kterého byl československými úřady jako Němec poslán zpět do pohraničí. Vzpomíná na to, jak narukoval do wehrmachtu, padl do zajetí a v něm se nechal československými komunisty naverbovat do Svobodovy armády, se kterou se zúčastnil bojů na Dukle. Po válce se na přání rodiny nechal vysídlit jako antifašista do východní části Německa. Rozhovor byl natočen v rámci projektu Dokumentace osudů aktivních odpůrců nacismu, kteří byli po skončení druhé světové války postižení v souvislosti s opatřeními uplatňovanými v Československu proti tzv. nepřátelskému obyvatelstvu. Rozhovory vedl Tomáš Okurka, první se konal 15. 4. 2008 v Coswigu a druhý 28. 5. 2008 ve Františkových Lázních, každý trval 60 minut. Kontakt na Wernera Baiera byl řešitelům výše zmíněného projektu zprostředkován Günterem Fiedlerem z Trutnova. V březnu 2007 řešitelé projektu oslovili pana Baiera a rok později došlo k realizaci rozhovoru, který byl následně (s mnoha jinými) ve zkrácené podobě v roce 2008 publikován v knize Československu věrni zůstali. Redakčně krácený rozhovor byl publikován a kniha je dostupná v řadě veřejných knihoven. Nezkrácený český překlad německého přepisu rozhovoru je součástí archivu projektu Dokumentace osudů aktivních odpůrců nacismu, kteří byli po skončení druhé světové války postižení v souvislosti s opatřeními uplatňovanými v Československu proti tzv. nepřátelskému obyvatelstvu.
Typ jednotky: Knihy, svazky Seznam(y), ve kterých se záznam vyskytuje: Prameny pro výstavu Opevněná krajina
Štítky: K tomuto záznamu zatím nejsou přiřazeny žádné štítky. Pro přidávání štítků je nutné být přihlášený.
Star ratings
    Průměrné hodnocení: 0.0 (0 hlasů)
K tomuto záznamu neexistují žádné jednotky

Částečně přeloženo z angličtiny a němčiny

Kniha obsahuje také rozhovor s Wernerem Baierem, přesvědčeným komunistou ze Žacléře. Baier po záboru pohraničí odešel do českého vnitrozemí, ze kterého byl československými úřady jako Němec poslán zpět do pohraničí. Vzpomíná na to, jak narukoval do wehrmachtu, padl do zajetí a v něm se nechal československými komunisty naverbovat do Svobodovy armády, se kterou se zúčastnil bojů na Dukle. Po válce se na přání rodiny nechal vysídlit jako antifašista do východní části Německa. Rozhovor byl natočen v rámci projektu Dokumentace osudů aktivních odpůrců nacismu, kteří byli po skončení druhé světové války postižení v souvislosti s opatřeními uplatňovanými v Československu proti tzv. nepřátelskému obyvatelstvu. Rozhovory vedl Tomáš Okurka, první se konal 15. 4. 2008 v Coswigu a druhý 28. 5. 2008 ve Františkových Lázních, každý trval 60 minut. Kontakt na Wernera Baiera byl řešitelům výše zmíněného projektu zprostředkován Günterem Fiedlerem z Trutnova. V březnu 2007 řešitelé projektu oslovili pana Baiera a rok později došlo k realizaci rozhovoru, který byl následně (s mnoha jinými) ve zkrácené podobě v roce 2008 publikován v knize Československu věrni zůstali.

Redakčně krácený rozhovor byl publikován a kniha je dostupná v řadě veřejných knihoven. Nezkrácený český překlad německého přepisu rozhovoru je součástí archivu projektu Dokumentace osudů aktivních odpůrců nacismu, kteří byli po skončení druhé světové války postižení v souvislosti s opatřeními uplatňovanými v Československu proti tzv. nepřátelskému obyvatelstvu.

Zatím nikdo nekomentoval.

pro zveřejnění komentáře.

Klikněte na obrázek pro jeho zobrazení v prohlížeči obrázků


Vznik databáze byl financován Ministerstvem kultury ČR z Programu na podporu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity (NAKI II).
© 2020-2023 Historický ústav AV ČR
admin@pramenykrkonos.cz




Používáme knihovní systém Koha