Základní Podrobný

Byl to tady takovej "českej pytel" / Václav Šrajer, Libor Dušek

Od: Šrajer, Václav, 1927- [dotazovaný, interviewovaný]Přispěvatel(é): Dušek, Libor, 1983- [dotazovatel]Jazyk: čeština Předmětová hesla: Šrajer, Václav, 1927- | Šír, Jan | Šrajerová, Zdeňka | Šrajer, František | Šrajerová, Anna | rok 1938 | osvobození | odsun Němců | kolektivizace | pamětníci | rozhovory | 1927-1949Místopisné zařazení: Dolní Kalná (okres Trutnov) | Podkrkonoší (oblast)Forma: články v časopise | rozhovory Online zdroje: Plný text | Odkaz V: Krkonoše - Jizerské hory : měsíčník o přírodě a lidech. Ročník 46, 2013 č. 12, (prosinec 2013), s. 48-50.Kontext: Předkládaný rozhovor navazuje na předchozí rozhovory s pamětníkem Václavem Šrajerem z roku 2013. Ty byly realizovány tazatelem Liborem Duškem v rámci systematického vyhledávání a dotazování pamětníků k událostem před druhou světovou válkou, během ní a po ní, na život na horách a v podhůří. Většina rozhovorů, včetně rozhovoru s Václavem Šrajerem byla publikována v časopise Krkonoše - Jizerské hory, (viz blíže Populárně-vědní periodika C.8.2). Některé rozhovory, stylizované do podoby narací - vzpomínek jsou také publikovány v Duškově knize Krkonošští rodáci vzpomínají: Dramatické příběhy z válečných a poválečných let, která vyšla v Praze v roce 2017. Předkládaný rozhovor však vznikl v přímé souvislosti s výstavou na jaře 2021. Odehrál se u pamětníka doma, ještě za přítomnosti autorky výstavy a praneteře pamětníka Olgy Hájkové. Otázky kladené pamětníkovi jsou zřejmé z ukázky a pamětník byl o účelu rozhovoru a otázkách předem předběžně vyrozuměn.Interpretační možnosti: Rozhovor zachycuje osobní vzpomínku na rok 1938, zejména na novou státní hranici vzniklou v důsledku odtržení pohraničí. Vzpomínka tak může být zajímavým srovná‑ ním například s rozhovory s německými pamětníky Franzem Braunem a Erichem Stumpfem, ale je třeba vzít v potaz fakt, že Václav Šrajer žil v českém Podkrkonoší a oba druzí zmínění v prostředí většinově německých pohraničních obcí východních Krkonoš. Rozhovor je v rámci výstavy důležitý zejména coby komparační materiál, zachycující úhel pohledu z české strany. Uložení: Audionahrávka celého rozhovoru je v soukromém archivu Libora Duška.
Typ jednotky: Články Seznam(y), ve kterých se záznam vyskytuje: Prameny pro výstavu Opevněná krajina
Štítky: K tomuto záznamu zatím nejsou přiřazeny žádné štítky. Pro přidávání štítků je nutné být přihlášený.
Star ratings
    Průměrné hodnocení: 0.0 (0 hlasů)
Jednotky: Krkonošské muzeum (Vrchlabí, Česko) ; Knihovna ; Po předchozí domluvě
Jednotky: Studijní a vědecká knihovna (Hradec Králové, Česko) ; I-53 441/2013 ; Prezenčně

Online přes QR kód

Kontext: Předkládaný rozhovor navazuje na předchozí rozhovory s pamětníkem Václavem Šrajerem z roku 2013. Ty byly realizovány tazatelem Liborem Duškem v rámci systematického vyhledávání a dotazování pamětníků k událostem před druhou světovou válkou, během ní a po ní, na život na horách a v podhůří. Většina rozhovorů, včetně rozhovoru s Václavem Šrajerem byla publikována v časopise Krkonoše - Jizerské hory, (viz blíže Populárně-vědní periodika C.8.2). Některé rozhovory, stylizované do podoby narací - vzpomínek jsou také publikovány v Duškově knize Krkonošští rodáci vzpomínají: Dramatické příběhy z válečných a poválečných let, která vyšla v Praze v roce 2017. Předkládaný rozhovor však vznikl v přímé souvislosti s výstavou na jaře 2021. Odehrál se u pamětníka doma, ještě za přítomnosti autorky výstavy a praneteře pamětníka Olgy Hájkové. Otázky kladené pamětníkovi jsou zřejmé z ukázky a pamětník byl o účelu rozhovoru a otázkách předem předběžně vyrozuměn.

Interpretační možnosti: Rozhovor zachycuje osobní vzpomínku na rok 1938, zejména na novou státní hranici vzniklou v důsledku odtržení pohraničí. Vzpomínka tak může být zajímavým srovná‑ ním například s rozhovory s německými pamětníky Franzem Braunem a Erichem Stumpfem, ale je třeba vzít v potaz fakt, že Václav Šrajer žil v českém Podkrkonoší a oba druzí zmínění v prostředí většinově německých pohraničních obcí východních Krkonoš. Rozhovor je v rámci výstavy důležitý zejména coby komparační materiál, zachycující úhel pohledu z české strany.

Uložení: Audionahrávka celého rozhovoru je v soukromém archivu Libora Duška.

Zatím nikdo nekomentoval.

pro zveřejnění komentáře.

Vznik databáze byl financován Ministerstvem kultury ČR z Programu na podporu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity (NAKI II).
© 2020-2023 Historický ústav AV ČR
admin@pramenykrkonos.cz




Používáme knihovní systém Koha