Základní Podrobný
  • Vlastivědné muzeum pro Vysoké nad Jizerou a okolí (Vysoké nad Jizerou, Česko)

Vlastivědné muzeum pro Vysoké nad Jizerou a okolí (Vysoké nad Jizerou, Česko) (Korporace)

Preferovaný tvar: Vlastivědné muzeum pro Vysoké nad Jizerou a okolí (Vysoké nad Jizerou, Česko)
Další varianty:
  • Vlastivědné muzeum ve Vysokém nad Jizerou)
  • VMV)

Vlastivědné muzeum pro Vysoké nad Jizerou a okolí je malé regionální muzeum zachycující prostřednictvím stálé vlastivědné expozice život na Vysocku v 19. a 20. století a spravující unikátní sbírkové fondy orálních a fotografických pramenů i osobních fondů z této části Krkonoš.

Z hlediska dějin Krkonoš jsou zásadní následující sbírky: Sbírka audiovizuálních záznamů, obsahující zvukové záznamy – písní, koled, poudaček, vzpomínek pamětníků, nahrávek rozhlasových pořadů o Vysocku, ale i videozáznamy na různých typech nosičů. Sbírka písemné dokumentace je v podstatě sbírkou rukopisů rozdělenou podle věcného rejstříku do 24 částí, z nichž je jen část zpracována. V roce 1995 byl ke sbírce vytvořen věcný a jmenný rejstřík a její součástí je i fotodokumentace. Sbírka nazvaná Osobní památky byla vytvořena z pozůstalostí či jiných osobních písemností regionálních osobností (např. Hynek Pavlík, Dr. K. Kramář, Dr. F. Farský, Karel Kopal, Josef Zajíček, Ing. Jan Mečíř, F. Jettmar, C. M. Metelka, Vojtěch Lavický, Jos. Mařatka, rod. Práškova, Karel Farský etc.). Sbírka písemné a obrazové dokumentace měla původně charakter sbírky opisů a výpisů z archivních pramenů, ale později se její součástí staly i rukopisy, tisky a alba fotografií. Je evidována tematicky na základě věcných abecedně seřazených hesel. Sbírky filmů a skleněných negativů pocházejí z pozůstalostí místních amatérských fotografů či nadšenců (např. Ing. Janda, F. Hanuš, J. Hladík).

Bádání v této instituci je omezené prostory i počtem pracovníků, a je závislé na individuální domluvě s pracovníky muzea.


Vznik databáze byl financován Ministerstvem kultury ČR z Programu na podporu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity (NAKI II).
© 2020-2023 Historický ústav AV ČR
admin@pramenykrkonos.cz




Používáme knihovní systém Koha