Normal view MARC view

Institut für Volkskunde der Deutschen des östlichen Europa (Freiburg, Německo)

Další název: IVDE | Knihovna IVDEPředmětová hesla: Schier, Bruno, 1902-1984 | Institut für Volkskunde der Deutschen des östlichen Europa (Freiburg, Německo) | archivy | vlastníci corcontik | domovská literatura | časopisy | fotografie | pohlednice | mapy | zvukové nahrávky pamětníkůForma: knihovní fondy | archivní fondy | digitální služby Zobrazit na mapě Online zdroje: Oficiální stránka organizace | Katalog knihovny | Obrazový Archiv Centrální institut pro národopis Němců z východní Evropy ve Freiburgu im Breisgau. Jde o archiv a knihovnu, zřizovatelem je Ministerstvo vnitra Bádensko-Württembersko. Institut vznikl za účelem dokumentace obrazového, zvukového a textového materiálu Němců ze střední a východní Evropy.Knihovna IVDE : Z hlediska dějin Krkonoš je zásadní knihovna IVDE. Převážně německojazyčný fond obsahuje vlastivědné monografie o místech obývanými Němci ve střední a východní Evropě před rokem 1945, včetně českých zemí, resp. oblasti Krkonoš (tzv. Heimatbücher). Dále periodika německých vysídlenců informujících o historii a kultuře Němců v určitém regionu před rokem 1945 i po něm a o osudech nuceně vysídlených v Německu (tzv. Heimatbriefe a Heimatblätter). Součástí jsou rovněž odborné publikace k folkloru, nářečí, religiozitě a historii (zejména téma nuceného vysídlení a integrace v Německu) Němců ze střední a východní Evropy. K vyhledávání je určen online katalog univerzitní knihovny ve Freiburgu, možné jsou pouze prezenční výpůjčky. Archiv IVDE : Archiv se dělí na zvukový a obrazový. Kompletně digitalizovaný zvukový archiv obsahuje rozhovory s německými vysídlenci mimo jiné i z Československa, resp. oblasti Krkonoš. Většina nahrávek pochází z 50. a 60. let 20. století a tematicky se zaměřují na lidové písně a vyprávění, zvyky a tradice, každodenní život a pamětnické reflexe zlomových historických událostí. Vyhledávání ve zvukovém archivu mohou uživatelé prezenčně. Obrazové sbírky zahrnují zejména dobové fotografie a pohlednice zobrazující krajinu a život lidí v určitém regionu před rokem 1945. Částečně je fond digitalizovaný a zpřístupněný prostřednictvím internetu. Zvláště významná je v archivu uložená částečná pozůstalost sudetoněmeckého etnografa Bruno Schiera, který pocházel z Vrchlabí. Sbírka obsahuje přibližně 4 000 dokumentů - rukopisů monografií, esejů, recenzí a přednášek, fotografií, diapozitivů, pohlednic a korespondence. Obrazová dokumentace je součástí inventáře obrazované archivu.
Item type: Informační fondy
Tags from this library: No tags from this library for this title. Log in to add tags.
Star ratings
    Average rating: 0.0 (0 votes)
No physical items for this record

Centrální institut pro národopis Němců z východní Evropy ve Freiburgu im Breisgau. Jde o archiv a knihovnu, zřizovatelem je Ministerstvo vnitra Bádensko-Württembersko. Institut vznikl za účelem dokumentace obrazového, zvukového a textového materiálu Němců ze střední a východní Evropy.

Knihovna IVDE : Z hlediska dějin Krkonoš je zásadní knihovna IVDE. Převážně německojazyčný fond obsahuje vlastivědné monografie o místech obývanými Němci ve střední a východní Evropě před rokem 1945, včetně českých zemí, resp. oblasti Krkonoš (tzv. Heimatbücher). Dále periodika německých vysídlenců informujících o historii a kultuře Němců v určitém regionu před rokem 1945 i po něm a o osudech nuceně vysídlených v Německu (tzv. Heimatbriefe a Heimatblätter). Součástí jsou rovněž odborné publikace k folkloru, nářečí, religiozitě a historii (zejména téma nuceného vysídlení a integrace v Německu) Němců ze střední a východní Evropy. K vyhledávání je určen online katalog univerzitní knihovny ve Freiburgu, možné jsou pouze prezenční výpůjčky.

Archiv IVDE : Archiv se dělí na zvukový a obrazový. Kompletně digitalizovaný zvukový archiv obsahuje rozhovory s německými vysídlenci mimo jiné i z Československa, resp. oblasti Krkonoš. Většina nahrávek pochází z 50. a 60. let 20. století a tematicky se zaměřují na lidové písně a vyprávění, zvyky a tradice, každodenní život a pamětnické reflexe zlomových historických událostí. Vyhledávání ve zvukovém archivu mohou uživatelé prezenčně. Obrazové sbírky zahrnují zejména dobové fotografie a pohlednice zobrazující krajinu a život lidí v určitém regionu před rokem 1945. Částečně je fond digitalizovaný a zpřístupněný prostřednictvím internetu.

Zvláště významná je v archivu uložená částečná pozůstalost sudetoněmeckého etnografa Bruno Schiera, který pocházel z Vrchlabí. Sbírka obsahuje přibližně 4 000 dokumentů - rukopisů monografií, esejů, recenzí a přednášek, fotografií, diapozitivů, pohlednic a korespondence. Obrazová dokumentace je součástí inventáře obrazované archivu.

There are no comments on this title.

to post a comment.

Powered by Koha