Normal view MARC view

Herder-Institut für historische Ostmitteleuropaforschung (Marburg, Německo)

Další název: Herder-Institut für historische Ostmitteleuropaforschung - Institut der Leibniz-GemeinschaftPředmětová hesla: Brodt, Hans | Herder-Institut für historische Ostmitteleuropaforschung (Marburg, Německo) | vědecké instituce | vlastníci corcontikForma: knihovní fondy | archivní fondy | mapové sbírky | digitální služby Zobrazit na mapě Online zdroje: Oficiální stránka organizace | Digitální služby | Obrazový katalog | Katalog archiválií Herderův institut, založený v roce 1950 je mezinárodním mimouniverzitním centrem pro výzkum historického a kulturního vývoje středovýchodní Evropy, včetně České republiky. Důraz je kladen na dějiny německého osídlení. V posledních letech se institut zaměřuje stále více na výzkum v oblasti digital humanities.Knihovna Herderova institutu - Knihovna čítá přes půl milionu položek včetně hudební sbírky, sbírky tisku, novinových výstřižků, šedé literatury a samizdatu v různých fyzických podobách (např. knihy, soubory dat, zvukové nosiče, mikrofilmy/mikrofiše). Kromě toho vědecká knihovna provozuje bibliografický portál. Pro výzkum regionu Krkonoš je výhodou bohaté zastoupení sudetoněmecké, polské i české literatury na jednom místě.Obrazový katalog - V online databázi se nachází inventarizovaný a digitalizovaný obrazový materiál ze sbírek Herderova institutu i další obrazové zdroje ze společných indexačních a digitalizačních projektů se spolupracujícími partnery. Dosud nezpracované materiály je možné prohlížet ve studovně obrazového archivu. Pro region Krkonoš mají význam především sbírky Hanse Brodta (asi 1300 negativů a diapozitivů) a sbírka Sutton (zhruba 4100 pohlednic, převážně pohledy na města a krajinu Krkonoš). Sbírka Sutton je zhruba ze 75 % přístupná v online archivu, sbírka krajinářských fotografií a souboru fotografií z poválečného odsunu Hanse Brodta je přístupná převážně jen ve studovně Herderova institutu.Mapová sbírka - Soubor topografické mapy obsahuje v současnosti 306 titulů s asi 39 000 mapovými listy. Vyhledávat lze pomocí místopisného mapového rejstříku nebo pomocí prohledávání mapových listů, které umožňuje najít všechny listy topografického mapového díla, v jejichž zobrazovací ploše se nachází hledaná lokalita.Archiv - Sbírka dokumentů obsahuje pozůstalosti, rodinné archivy, jednotlivé archiválie a filmové dokumenty (zhruba 1300 bm). Online výzkum je možný pro přihlášené uživatele. Historické výstřižky z tisku - Sbírka není přístupná online, skeny nelze zveřejnit z právních důvodů. V přípravě je jmenný rejstřík, dostupný online, který obsahuje 25 000 jmen z celkového počtu 185 000.
Item type: Informační fondy
Tags from this library: No tags from this library for this title. Log in to add tags.
Star ratings
    Average rating: 0.0 (0 votes)
No physical items for this record

Herderův institut, založený v roce 1950 je mezinárodním mimouniverzitním centrem pro výzkum historického a kulturního vývoje středovýchodní Evropy, včetně České republiky. Důraz je kladen na dějiny německého osídlení. V posledních letech se institut zaměřuje stále více na výzkum v oblasti digital humanities.

Knihovna Herderova institutu - Knihovna čítá přes půl milionu položek včetně hudební sbírky, sbírky tisku, novinových výstřižků, šedé literatury a samizdatu v různých fyzických podobách (např. knihy, soubory dat, zvukové nosiče, mikrofilmy/mikrofiše). Kromě toho vědecká knihovna provozuje bibliografický portál. Pro výzkum regionu Krkonoš je výhodou bohaté zastoupení sudetoněmecké, polské i české literatury na jednom místě.

Obrazový katalog - V online databázi se nachází inventarizovaný a digitalizovaný obrazový materiál ze sbírek Herderova institutu i další obrazové zdroje ze společných indexačních a digitalizačních projektů se spolupracujícími partnery. Dosud nezpracované materiály je možné prohlížet ve studovně obrazového archivu. Pro region Krkonoš mají význam především sbírky Hanse Brodta (asi 1300 negativů a diapozitivů) a sbírka Sutton (zhruba 4100 pohlednic, převážně pohledy na města a krajinu Krkonoš). Sbírka Sutton je zhruba ze 75 % přístupná v online archivu, sbírka krajinářských fotografií a souboru fotografií z poválečného odsunu Hanse Brodta je přístupná převážně jen ve studovně Herderova institutu.

Mapová sbírka - Soubor topografické mapy obsahuje v současnosti 306 titulů s asi 39 000 mapovými listy. Vyhledávat lze pomocí místopisného mapového rejstříku nebo pomocí prohledávání mapových listů, které umožňuje najít všechny listy topografického mapového díla, v jejichž zobrazovací ploše se nachází hledaná lokalita.

Archiv - Sbírka dokumentů obsahuje pozůstalosti, rodinné archivy, jednotlivé archiválie a filmové dokumenty (zhruba 1300 bm). Online výzkum je možný pro přihlášené uživatele.

Historické výstřižky z tisku - Sbírka není přístupná online, skeny nelze zveřejnit z právních důvodů. V přípravě je jmenný rejstřík, dostupný online, který obsahuje 25 000 jmen z celkového počtu 185 000.

There are no comments on this title.

to post a comment.

Powered by Koha