Normal view MARC view

Bayerisches Hauptstaatsarchiv (München, Německo)

Další název: BayHStAPředmětová hesla: Bayerisches Hauptstaatsarchiv (München, Německo) | archivy | vlastníci corcontikForma: archivní fondy | digitální služby | Neviditelné prameny Zobrazit na mapě Online zdroje: Oficiální stránka organizace | Vstup do katalogu Centrální hlavní zemský archiv pro spolkovou zemi Bavorsko, Bayerisches Hauptstaatsarchiv, sídlí v Mnichově. Archiv spravuje kilometry archiválií k dějinám Bavorska, časový záběr je široký: od pramenů ke středověku až po prameny 21. století. Základně je členěn na pět oddělení, corcontika lze najít v 5. oddělení "Nachlässe und Sammlungen" (pozůstalosti a sbírky). Z hlediska dějin Krkonoš je zásadní sbírka Sudetendeutsches Archiv (SdA), která je součástí Abteilung V: Nachlässe und Sammlungen. Sbírka SdA byla v roce 2007 podle spolkového zákona inkorporována do Bayerisches Hauptstaatsarchiv, nicméně původcem sbírky je nadále Sudetendeutsches Institut e.V., který sbírku stvořil a nadále ji doplňuje. Sbírku SdA je ale možné studovat pouze v Bayerisches Hauptstaatsarchiv. Sbírka obsahuje různorodou paletu písemných, obrazových, zvukových a filmových pramenů soukromé i úřední provenience zejména k dějinám 20. století pro ta československá území, které byla do roku 1945 osídlena německým obyvatelstvem, tedy pro území tzv. Sudet. Původce sbírky - Sudetendeutsches Institut získává prameny zejména formou daru jednotlivin či celých pozůstalostí. Místem vzniku pramenů je nejen Československo před rokem 1945, tj. prameny, které si vysídlení Němci přivezli s sebou do SRN (např. kroniky, rodinné písemnosti), ale i území SRN po roce 1945, např. sepsané vzpomínky. Prameny se ale vždy obsahově týkají území tzv. Sudet. Ke sbírce SdA existuje několik inventářů, které jsou dostupné jak v Bayerisches Hauptstaatsarchiv tak v Sudetendeutsches Institut. Část sbírky se týká přímo území Krkonoš. Sbírka SdA je členěna na osobní "pozůstalosti", písemnosti "spolků" a různé "sbírky". Pro dějiny Krkonoš je nejzajímavější část "sbírky", která mj. obsahuje vzpomínky pamětníků, které byly systematicky zachycovány a sbírány díky péči tzv. Heimatbetreuer a finanční podpoře Bavorska.Pořizování fotodokumentace archiválií je v SRN zpoplatněno. Na bezplatném režimu se badatelé z České republiky mohou domluvit se správcem sbírky, tj. se Sudetendeutsches Institut.
Item type: Informační fondy
Tags from this library: No tags from this library for this title. Log in to add tags.
Star ratings
    Average rating: 0.0 (0 votes)
No physical items for this record

Centrální hlavní zemský archiv pro spolkovou zemi Bavorsko, Bayerisches Hauptstaatsarchiv, sídlí v Mnichově. Archiv spravuje kilometry archiválií k dějinám Bavorska, časový záběr je široký: od pramenů ke středověku až po prameny 21. století. Základně je členěn na pět oddělení, corcontika lze najít v 5. oddělení "Nachlässe und Sammlungen" (pozůstalosti a sbírky).

Z hlediska dějin Krkonoš je zásadní sbírka Sudetendeutsches Archiv (SdA), která je součástí Abteilung V: Nachlässe und Sammlungen. Sbírka SdA byla v roce 2007 podle spolkového zákona inkorporována do Bayerisches Hauptstaatsarchiv, nicméně původcem sbírky je nadále Sudetendeutsches Institut e.V., který sbírku stvořil a nadále ji doplňuje. Sbírku SdA je ale možné studovat pouze v Bayerisches Hauptstaatsarchiv. Sbírka obsahuje různorodou paletu písemných, obrazových, zvukových a filmových pramenů soukromé i úřední provenience zejména k dějinám 20. století pro ta československá území, které byla do roku 1945 osídlena německým obyvatelstvem, tedy pro území tzv. Sudet. Původce sbírky - Sudetendeutsches Institut získává prameny zejména formou daru jednotlivin či celých pozůstalostí. Místem vzniku pramenů je nejen Československo před rokem 1945, tj. prameny, které si vysídlení Němci přivezli s sebou do SRN (např. kroniky, rodinné písemnosti), ale i území SRN po roce 1945, např. sepsané vzpomínky. Prameny se ale vždy obsahově týkají území tzv. Sudet. Ke sbírce SdA existuje několik inventářů, které jsou dostupné jak v Bayerisches Hauptstaatsarchiv tak v Sudetendeutsches Institut. Část sbírky se týká přímo území Krkonoš.

Sbírka SdA je členěna na osobní "pozůstalosti", písemnosti "spolků" a různé "sbírky". Pro dějiny Krkonoš je nejzajímavější část "sbírky", která mj. obsahuje vzpomínky pamětníků, které byly systematicky zachycovány a sbírány díky péči tzv. Heimatbetreuer a finanční podpoře Bavorska.

Pořizování fotodokumentace archiválií je v SRN zpoplatněno. Na bezplatném režimu se badatelé z České republiky mohou domluvit se správcem sbírky, tj. se Sudetendeutsches Institut.

There are no comments on this title.

to post a comment.

Powered by Koha