Normal view MARC view

Archiv bezpečnostních složek Praha

Další název: ABSPředmětová hesla: Archiv bezpečnostních složek (Praha, Česko) | archivy | vlastníci corcontikForma: archivní fondy Zobrazit na mapě Online zdroje: Oficiální stránka organizace | Digitální archiv AMČR | Zobrazit na mapě - Badatelna Archiv bezpečnostních složek (ABS) vznikl v roce 2008. Je součástí rozpočtové kapitoly Ústavu pro studium totalitních režimů, ředitel této instituce také jmenuje a odvolává ředitele archivu.Instituce spravuje archivní fondy a sbírky vzniklé z činnosti bezpečnostních složek, Komunistické strany Československa a organizací Národní fronty působících v těchto složkách. Archiv spravuje 720 fondů a sbírek v rozsahu přes 20 000 bm z období nacistické okupace a komunistické totalitní moci. Badateli tak nabízí náhled do fungování složek bezpečnostních aparátů těchto režimů, ať již se jedná o soudní a policejní záležitosti, fungování nacistického represivního aparátu, např. Gestapa, ale i fondy vzniklé působením civilního a vojenského zpravodajství nebo útvarů Pohraniční a Vnitřní stráže. Nejrozsáhlejší sbírky však vznikly činností komunistické Státní bezpečnosti. V nich je možné dohledat relevantní prameny pro většinu badatelských témat druhé poloviny 20. století.
Item type: Informační fondy
Tags from this library: No tags from this library for this title. Log in to add tags.
Star ratings
    Average rating: 0.0 (0 votes)
No physical items for this record

Archiv bezpečnostních složek (ABS) vznikl v roce 2008. Je součástí rozpočtové kapitoly Ústavu pro studium totalitních režimů, ředitel této instituce také jmenuje a odvolává ředitele archivu.

Instituce spravuje archivní fondy a sbírky vzniklé z činnosti bezpečnostních složek, Komunistické strany Československa a organizací Národní fronty působících v těchto složkách. Archiv spravuje 720 fondů a sbírek v rozsahu přes 20 000 bm z období nacistické okupace a komunistické totalitní moci. Badateli tak nabízí náhled do fungování složek bezpečnostních aparátů těchto režimů, ať již se jedná o soudní a policejní záležitosti, fungování nacistického represivního aparátu, např. Gestapa, ale i fondy vzniklé působením civilního a vojenského zpravodajství nebo útvarů Pohraniční a Vnitřní stráže. Nejrozsáhlejší sbírky však vznikly činností komunistické Státní bezpečnosti. V nich je možné dohledat relevantní prameny pro většinu badatelských témat druhé poloviny 20. století.

There are no comments on this title.

to post a comment.

Powered by Koha