Normal view MARC view
  • Městské muzeum (Nová Paka, Česko)

Městské muzeum (Nová Paka, Česko) (Korporace)

Preferred form: Městské muzeum (Nová Paka, Česko)

Městské muzeum Nová Paka je regionální muzeum, které se prezentuje především rozsáhlou geologickou expozicí, umístěnou v Klenotnici drahých kamenů. V této budově je i unikátní stálá expozice Spiritismu v Podkrkonoší. Historicko-vlastivědná a etnografická expozice v Suchardově domě je zaměřena na dějiny města a okolí, uměleckou rodinu Suchardů a jiné novopacké osobnosti.

Historická sbírka muzea obsahuje několik zajímavých souborů z oboru etnografie (betlémy a betlémové figury, loutky, obrázky na skle, modrotiskařské formy a předměty, hrnčířské výrobky), z umění stojí za zmínku sbírky týkající se slavného rodu Suchardů (plastiky a obrazy), ale i zajímavé ukázky tvorby slavných rodáků. Ojedinělá je sbírka obrazů, která pochází z produkce místních malířských dílen Václava Kretschmera a Josefa Muhla. Zajímavý je i soubor místní obrozenecké knihovny 19. století a sbírka grafik Cyrila Boudy ze sbírek ak. arch. Františka Kozáka (obsahuje 400 kusů volných grafik, na 1000 drobných grafik, 220 jím ilustrovaných knih s podpisy a 30 kreseb a obrazů) a grafiky Karla Štiky. Poměrně obsáhlá je i numismatická sbírka (2000 kusů bankovek a mincí). Za zmínku stojí i soubor archiválií a fotografií se zaměřením na Novopacko, dokumentující život v tomto regionu. Sbírka fotografií je obohacena o soubor fotografií lidových staveb od místního fotografa Josefa Háka.

Z hlediska dějin Krkonoš 20. století je zásadní unikátní sbírka spiritismu, která obsahuje publikace vydané v edici Spirit Karla Sezemského (300 kusů publikací) a sbírku medijních kreseb (přes 500 kusů).

Bádání v této instituci je omezené prostory i počtem pracovníků, a je závislé na individuální domluvě s pracovníky muzea.

Powered by Koha