Základní Podrobný

Památník Terezín

Předmětová hesla: Památník Terezín (Terezín, Česko) | muzea | vlastníci corcontik | pobočné koncentrační táboryForma: archivní fondy | muzejní sbírky | digitální služby | stálé expozice Zobrazit na mapě Online zdroje: Oficiální stránka organizace | Databáze politicky a rasově pronásledovaných osob Památník vznikl v roce 1947, z rozhodnutí vlády Československé republiky za účelem zachování a udržení míst utrpení a smutku tak, aby byla stálou připomínkou i výstrahou pro budoucí generace. Památník vznikl s cílem zachovat a udržovat pietní místa v tom stavu, v jakém byla v době nacistické totality. Památník Terezín dnes tvoří soubor jednotlivých pietních míst, která jsou značně rozptýlena a netvoří ucelenou lokalitu.Památník Terezín se specializuje na uchovávání dokladů o historii nacistických represivních zařízení na území České republiky, zejména v Terezíně a v Litoměřicích. Jedná se o písemné doklady, obrazový materiál, trojrozměrné předměty a umělecká díla vytvořená přímo vězni, jakož i výtvarná díla poválečných a současných umělců s protiválečným zaměřením. Rozsah archivních sbírek není velký, protože v době, kdy se začínala rozvíjet akviziční činnost Památníku, již bylo mnoho dokladů spadajících do okruhu jeho sběratelského zájmu soustředěno v jiných archivech u nás i v zahraničí (např. Židovské muzeum v Praze, Státní ústřední archiv v Praze, Yad Vashem v Jeruzalémě). Vztah k dějinám Krkonoš je tak úzce tematický, dotýká se dějin holocaustu, resp. k dějinám pobočných koncentračních táborů, které existovaly na území Krkonoš (zejména na Trutnovsku).
Typ jednotky: Informační fondy
Štítky: K tomuto záznamu zatím nejsou přiřazeny žádné štítky. Pro přidávání štítků je nutné být přihlášený.
Star ratings
    Průměrné hodnocení: 0.0 (0 hlasů)
K tomuto záznamu neexistují žádné jednotky

Památník vznikl v roce 1947, z rozhodnutí vlády Československé republiky za účelem zachování a udržení míst utrpení a smutku tak, aby byla stálou připomínkou i výstrahou pro budoucí generace. Památník vznikl s cílem zachovat a udržovat pietní místa v tom stavu, v jakém byla v době nacistické totality. Památník Terezín dnes tvoří soubor jednotlivých pietních míst, která jsou značně rozptýlena a netvoří ucelenou lokalitu.

Památník Terezín se specializuje na uchovávání dokladů o historii nacistických represivních zařízení na území České republiky, zejména v Terezíně a v Litoměřicích. Jedná se o písemné doklady, obrazový materiál, trojrozměrné předměty a umělecká díla vytvořená přímo vězni, jakož i výtvarná díla poválečných a současných umělců s protiválečným zaměřením. Rozsah archivních sbírek není velký, protože v době, kdy se začínala rozvíjet akviziční činnost Památníku, již bylo mnoho dokladů spadajících do okruhu jeho sběratelského zájmu soustředěno v jiných archivech u nás i v zahraničí (např. Židovské muzeum v Praze, Státní ústřední archiv v Praze, Yad Vashem v Jeruzalémě). Vztah k dějinám Krkonoš je tak úzce tematický, dotýká se dějin holocaustu, resp. k dějinám pobočných koncentračních táborů, které existovaly na území Krkonoš (zejména na Trutnovsku).

Zatím nikdo nekomentoval.

pro zveřejnění komentáře.

Vznik databáze byl financován Ministerstvem kultury ČR z Programu na podporu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity (NAKI II).
© 2020-2023 Historický ústav AV ČR
admin@pramenykrkonos.cz




Používáme knihovní systém Koha