Základní Podrobný

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze

Další název: KM JGPředmětová hesla: Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze (Jelenia Góra, Polsko) | muzea | vlastníci corcontikForma: knihovní fondy | muzejní sbírky Zobrazit na mapě Online zdroje: Oficiální stránka organizace | Knihovna Krkonošské muzeum v Jelení hoře je de facto muzeem okresu Jelení hora s časovým záběrem od pravěku až po 20. století, kde část věnovaná vlastním Krkonoším tvoří jen menšinu vystavovaných exponátů.Z hlediska dějin Krkonoš se jedná o důležité muzeum, které vzniklo jako muzeum slezského Krkonošského spolku (Riesengebirgsverein, RGV), existujícího od roku 1880. Muzeum se nachází v reprezentativní budově v centru Jelení hory, kterou dal RGV vystavět v letech 1912-⁠1914. Muzeum nabízelo sbírky přírodnin, archeologie, historie a řemesel slezských Krkonoš v rozsahu šedesáti tisíc exponátů. Od konce 30. let bylo transformováno na Sudetské muzeum RGV, ale k prostorovému rozšíření jeho záběru na veškeré pohraniční hory mezi Slezskem, Čechami a Moravou již kvůli propuknutí války nedošlo. V letech 1945-⁠48 a 1950-53 bylo uzavřeno a několikrát změnilo svůj název (městské muzeum, okresní muzeum, muzeum Jana Matejky). Tehdy došlo také k odvozu částí jeho sbírek do jiných polských muzeí. Od 60. let se začala prosazovat orientace na vystavování uměleckých předmětů ze skla. V roce 2001 se vrátilo k názvu Krkonošské muzeum. Dnes má muzeum ve svých sbírkách přibližně 60 tisíc exponátů. Rozděleny jsou do oddílu archeologie, etnografie, historie, malířství a umělecké sklo. Pod muzeum spadá i dům Carla a Gerharta Hauptmannových, muzeum vojenské techniky v Jelení Hoře a Zámek v Bolkówě. Muzeum má svou knihovnu, která má lístkový katalog a částečně na svých stránkách zveřejněný přehled nejzajímavějších titulů (knihy, časopisy). V knihovně se nalézající tituly jsou nicméně také většinou dostupné v Krkonošské jelenohorské knihovně a na dalších místech v ČR, Německu a Polsku.V knihovně je možno používat vlastní skener nebo digitální fotoaparát. Knihovna má otevřeno každé úterý od deseti do čtrnácti hodin.
Typ jednotky: Informační fondy
Štítky: K tomuto záznamu zatím nejsou přiřazeny žádné štítky. Pro přidávání štítků je nutné být přihlášený.
Star ratings
    Průměrné hodnocení: 0.0 (0 hlasů)
K tomuto záznamu neexistují žádné jednotky

Krkonošské muzeum v Jelení hoře je de facto muzeem okresu Jelení hora s časovým záběrem od pravěku až po 20. století, kde část věnovaná vlastním Krkonoším tvoří jen menšinu vystavovaných exponátů.

Z hlediska dějin Krkonoš se jedná o důležité muzeum, které vzniklo jako muzeum slezského Krkonošského spolku (Riesengebirgsverein, RGV), existujícího od roku 1880. Muzeum se nachází v reprezentativní budově v centru Jelení hory, kterou dal RGV vystavět v letech 1912-⁠1914. Muzeum nabízelo sbírky přírodnin, archeologie, historie a řemesel slezských Krkonoš v rozsahu šedesáti tisíc exponátů. Od konce 30. let bylo transformováno na Sudetské muzeum RGV, ale k prostorovému rozšíření jeho záběru na veškeré pohraniční hory mezi Slezskem, Čechami a Moravou již kvůli propuknutí války nedošlo. V letech 1945-⁠48 a 1950-53 bylo uzavřeno a několikrát změnilo svůj název (městské muzeum, okresní muzeum, muzeum Jana Matejky). Tehdy došlo také k odvozu částí jeho sbírek do jiných polských muzeí. Od 60. let se začala prosazovat orientace na vystavování uměleckých předmětů ze skla. V roce 2001 se vrátilo k názvu Krkonošské muzeum. Dnes má muzeum ve svých sbírkách přibližně 60 tisíc exponátů. Rozděleny jsou do oddílu archeologie, etnografie, historie, malířství a umělecké sklo. Pod muzeum spadá i dům Carla a Gerharta Hauptmannových, muzeum vojenské techniky v Jelení Hoře a Zámek v Bolkówě. Muzeum má svou knihovnu, která má lístkový katalog a částečně na svých stránkách zveřejněný přehled nejzajímavějších titulů (knihy, časopisy). V knihovně se nalézající tituly jsou nicméně také většinou dostupné v Krkonošské jelenohorské knihovně a na dalších místech v ČR, Německu a Polsku.

V knihovně je možno používat vlastní skener nebo digitální fotoaparát. Knihovna má otevřeno každé úterý od deseti do čtrnácti hodin.

Zatím nikdo nekomentoval.

pro zveřejnění komentáře.
Sdílet

Vznik databáze byl financován Ministerstvem kultury ČR z Programu na podporu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity (NAKI II).
© 2020-2023 Historický ústav AV ČR
admin@pramenykrkonos.cz




Používáme knihovní systém Koha