Základní Podrobný

Statistický lexikon obcí v zemi České : úřední seznam míst podle zákona ze dne 14. dubna 1920, čís. 266 Sb. zák. a nař. / vydán ministerstvem vnitra s Státním úřadem statistickým na základě sčítání lidu z 1. prosince 1930

Edice: Statistický lexikon obcí v republice Československé ; sv. 1Analytický popis: Zobrazit analytický popisVydavatel: V Praze : Ministerstvem vnitra a Státním úřadem statistickým , 1934Popis: 613 stran ; 30 cmPředmětová hesla: obce | obyvatelstvo | národnostní menšiny | náboženství | sčítání | horská pastvinářská družstva | správa | samospráva | 1930Místopisné zařazení: Čechy (Česko) | ČeskoForma: Statistické přehledy | Místopisy Online zdroje: Informace o umístění | Informace o umístění | Ukázka Strukturovaný lexikon, přinášející na základě výsledků sčítání lidu z 1. prosince 1930 souhrnná statistická data za celou republiku, jednotlivé politické a soudní okresy, ale i detailní údaje za obce, osady a části osad. Statistická data vážící se k obcím, osadám a částem osad jsou následující: pošta, telegraf, telefon, železnice, výměra, počet domů (až na úroveň částí osad), počet přítomného obyvatelstva (až na úroveň částí osad), národnost u státních příslušníků (česká,německá, jiná) a cizozemci (pouze na úroveň místních obcí a konskripčních osad), náboženství (římskokatolické, evangelické, československé, izraelitské, jiné, bez vyznání, na úroveň osad). V dodatcích jsou vypsané četnické stanice v soudních a politických okresech, krajské soud, obvody krajského soudu (tj. okresní soudy), obchodní a živnostenské komory a k nim příslušné soudní okresy. Publikaci zakončují změny v rozloze obcí, ve správním a soudním rozdělení, povýšení na města a městyse a změny v době tisku. Vzhledem k velmi detailním informacím a statistickým datům jdoucím mnohdy až na úroveň části osady (tedy i samot) jde o jeden ze základních pramenů pro různá srovnání dat, která je třeba spárovat s počty obyvatel, národnostním složením, náboženským vyznáním atd. Ve svém detailu jsou prvorepublikové lexikony zásadním pramenem pro mnohé historické výstupy. Mohou pomoci dokumentovat migrační změny, proměny počtu obyvatel a jejich národnostního složení, velikosti obcí, mapování občanské vybavenosti atd. Může sloužit i jako podklad pro místopis Krkonoš.
Typ jednotky: Knihy, svazky Seznam(y), ve kterých se záznam vyskytuje: Zdroje pro geografické názvy | Zdroje pro sčítání
Štítky: K tomuto záznamu zatím nejsou přiřazeny žádné štítky. Pro přidávání štítků je nutné být přihlášený.
Star ratings
    Průměrné hodnocení: 0.0 (0 hlasů)
Jednotky: Český úřad zeměměřický a katastrální (Praha, Česko)
Jednotky: Národní archiv (Praha, Česko)

Vydán ministerstvem vnitra a Státním úřadem statistickým na základě výsledků sčítání lidu z 1. prosince 1930

Strukturovaný lexikon, přinášející na základě výsledků sčítání lidu z 1. prosince 1930 souhrnná statistická data za celou republiku, jednotlivé politické a soudní okresy, ale i detailní údaje za obce, osady a části osad. Statistická data vážící se k obcím, osadám a částem osad jsou následující: pošta, telegraf, telefon, železnice, výměra, počet domů (až na úroveň částí osad), počet přítomného obyvatelstva (až na úroveň částí osad), národnost u státních příslušníků (česká,německá, jiná) a cizozemci (pouze na úroveň místních obcí a konskripčních osad), náboženství (římskokatolické, evangelické, československé, izraelitské, jiné, bez vyznání, na úroveň osad). V dodatcích jsou vypsané četnické stanice v soudních a politických okresech, krajské soud, obvody krajského soudu (tj. okresní soudy), obchodní a živnostenské komory a k nim příslušné soudní okresy. Publikaci zakončují změny v rozloze obcí, ve správním a soudním rozdělení, povýšení na města a městyse a změny v době tisku. Vzhledem k velmi detailním informacím a statistickým datům jdoucím mnohdy až na úroveň části osady (tedy i samot) jde o jeden ze základních pramenů pro různá srovnání dat, která je třeba spárovat s počty obyvatel, národnostním složením, náboženským vyznáním atd. Ve svém detailu jsou prvorepublikové lexikony zásadním pramenem pro mnohé historické výstupy. Mohou pomoci dokumentovat migrační změny, proměny počtu obyvatel a jejich národnostního složení, velikosti obcí, mapování občanské vybavenosti atd. Může sloužit i jako podklad pro místopis Krkonoš.

Zatím nikdo nekomentoval.

pro zveřejnění komentáře.

Vznik databáze byl financován Ministerstvem kultury ČR z Programu na podporu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity (NAKI II).
© 2020-2023 Historický ústav AV ČR
admin@pramenykrkonos.cz




Používáme knihovní systém Koha