Základní Podrobný
  • Český úřad zeměměřický a katastrální (Praha, Česko)

Český úřad zeměměřický a katastrální (Praha, Česko) (Korporace)

Preferovaný tvar: Český úřad zeměměřický a katastrální (Praha, Česko)
Další varianty:
  • ČÚZK)
  • Czech Office for Surveying, Mapping and Cadastre)
  • COSMC)
  • Ústřední správa geodézie a kartografie)
  • Ústřední správa geodézie a kartografie)

Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK) je ústředním orgánem státní správy. Byl zřízen zákonem č. 359/1992 Sb., o zeměměřických a katastrálních orgánech. ČÚZK sídlí v Praze, v jeho čele stojí předseda, kterého jmenuje a odvolává vláda České republiky.

Hlavní náplní práce ČÚZK, resp. orgánů jím řízených, je zajištění státní správy v oblasti evidence nemovitostí, kterou představuje Katastr nemovitostí České republiky a zeměměřické činnosti ve veřejném zájmu.

Katastrální úřad : Katastrální úřad je správní úřad, který především vykonává státní správu katastru nemovitostí České republiky. Rozhoduje o vkladech a záznamech do něj, činí v něm poznámky, opravuje chyby apod. Dále např. spravuje základní státní mapová díla, schvaluje změny hranic katastrálních území nebo změny pomístního názvosloví.

Katastr nemovitostí : Katastr obsahuje geometrické a polohové určení parcel, údaje o parcelách, bytech a nebytových prostorech, údaje o právech k nemovitostem, údaje o podrobném bodovém polohovém poli a místní a pomístní názvosloví.

Zeměměřický úřad : Z hlediska dějin Krkonoš je významné, že ZÚ spravuje základní státní mapová díla a tematických státních mapových děl stanovených Českým úřadem zeměměřickým a katastrální, spravuje základní báze geografických dat České republiky. vede Ústřední archiv zeměměřictví a katastru, který je specializovaným archivem.

Geoportál : Geoportál ČÚZK (Geoportál) je komplexní internetové rozhraní pro přístup k prostorovým datům pořizovaným a aktualizovaným v resortu Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČÚZK). Geoportál umožňuje na jednom místě vyhledat informace (metadata) o prostorových datech resortu ČÚZK, dále umožňuje si tato data prohlédnout, případně objednat ve formě souborů či služeb.

Geoportál – archivní mapy : Sekce geoportálu ČÚZK – Archiv nabízí nejen digitalizované archivní mapy, ale i interaktivní práci s nimi. Výchozím bodem aplikace je současná základní mapa 1: 10 000. Portál nabízí kompletní mapy ze sbírek ÚAZK, zejména:

Mapy Stabilního katastru: 1) tzv. originální mapy – přímý výsledek měřických prací, ručně kreslené a vybarvené mapy v měřítku 1 : 2 880, které vznikaly v letech 1824–1843, pro Krkonoše v letech 1841–1842. Tyto mapy byly ještě po nějakou dobu vedeny jako mapy evidenční a byly do nich červeně dokreslovány a dopisovány změny, typicky české názvy, nové názvy atd.; 2) císařské otisky – jedna z barevných kopií tzv. originálních map určených k archivaci v Centrálním archivu pozemkového katastru ve Vídni. Na rozdíl od tzv. originálních map zachycují původní stav krajiny bez dodatečného zákresu pozdějších změn.; 3) indikační skici – z tzv. originální mapy odvozená kopie, tzv. indikační skica, vytvořená podle stejných zásad jako tzv. originální mapa a doplněná o jména držitelů pozemků, čísla popisná, druhy kultur atd.; 4) Výkazy ploch stabilního katastru, které nabízí mj. výměru katastrálního území k roku 1845 a 1948.; 5) Mapa kultur – součást vceňovacího operátu stabilního katastru, v přibližném měřítku 1 : 36 000 je zde zakreslen plošný rozsah jednotlivých existujících kultur v Čechách v rozpětí let 1837–1844, barevně jsou rozlišeny pastviny, louky a zahrady, vinice a chmelnice, lesy atd.

Další mapy zahrnuté do portálu jsou mapy III. vojenského mapování – mapy topografických sekcí (toposekcí) v měřítku 1 : 25 000 a speciální mapy 1 : 75 000. Doplňkem je soubor vojenských topografických map S-1952, který obsahuje mapy v měřítkách 1 : 5 000 (pouze část území), 1 : 10 000, 1 : 25 000, 1 : 50 000, 1 : 100 000, 1 : 200 000 a 1 : 500 000, vydávané v letech 1951–1971, pro východní Krkonoše v roce 1961 V aplikaci jsou dále zařazeny mapy evidence nemovitostí (tzv. MENky) v měřítku 1 : 2880. Pracovat lze i s leteckými snímky, ortofotomapou atd.

Databáze je dlouholetým projektem Zeměměřického úřadu a publikuje veřejně přístupné digitalizáty uložené nejen u Ústředního archivu zeměměřictví a katastru (ÚAZK), ale i z jiných archivů (např. indikační skici Stabilního katastru, včetně nemapových doprovodných textových operátů, jsou uloženy v Národním archivu v Praze a Moravském zemském archivu v Brně). Mapy lze zdarma prohlížet, jejich stažení je však placené. Mapy v držení ÚAZK lze zakoupit jako elektronická data.

Databáze může zásadně napomoci při historickém bádání dějin Krkonoš , např. při srovnávání proměn katastrů (Stabilní katastr vs. současnost) a při lokalizaci již zaniklých míst.


Vznik databáze byl financován Ministerstvem kultury ČR z Programu na podporu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity (NAKI II).
© 2020-2023 Historický ústav AV ČR
admin@pramenykrkonos.cz




Používáme knihovní systém Koha